Konkurs Podróżuj Szlakiem


W ciągłej sprzedaży w MUZEUM GÓRNICTWA RUD ŻELAZA jest przewodnik autorstwa MARIUSZA GRZYBA z Działu Historii Muzeum Częstochowskiego, który  powstał z myślą o wszystkich tych, którzy chcieliby zapoznać się bliżej z prezentowaną w Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie wystawą stałą. Opis fizyczny: liczba stron 48, ilustracje 37, format 20×11,5 cm, oprawa miękka, cena 8,40 zł, rok wydania 2009.

 

MUZEUM GÓRNICTWA RUD ŻELAZA można także zakupić książkę autorstwa ŁUKASZA PABICHA z Działu Historii Muzeum Częstochowskiego pt.: „KRAJOBRAZ GÓRNICZY ZIEMI CZĘSTOCHOWSKIEJ”, która została wydana w ramach Święta Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego – Industriada 2011. Książka jest nie tylko prezentacją zachowanych w zbiorach Muzeum Częstochowskiego fotografii o tematyce związanej z górnictwem, ale też kopalnią wiedzy na temat historii górnictwa rudnego na ziemi częstochowskiej. W „Zarysie historii górnictwa i hutnictwa rud żelaza w regionie częstochowskim”, Łukasz Pabich odwołał się do czasów średniowiecza, do nowożytności, do czasu zaborów i niepodległości, a także do lat ostatnich, tj. do funkcjonowania ostatniej kopalni w regionie częstochowskim – kopalni „Wręczyca”, zamkniętej w 1982 roku. W publikacji znaleźć można streszczenie w językach angielskim i niemieckim. Opis fizyczny: stron 131, ilustracje 122, format 21 x 30 cm, oprawa miękka, cena 26,25 zł, rok wydania 2011.

 

W 2018 roku MUZEUM GÓRNICTWA RUD ŻELAZA świętowało swoje 50-lecie. W ramach obchodzonej rocznicy została wydana publikacja „50 LAT MUZEUM GÓRNICTWA RUD ŻELAZA W CZĘSTOCHOWIE (1968-2018)”, w której przedstawiono dotychczasową historię Muzeum, od jej początków czyli od roku 1968, kiedy to stałą ekspozycją pt. „Dzieje górnictwa i hutnictwa żelaza na ziemiach polskich” otworzono w pawilonie wystawienniczym „A” w Parku im. ks. St. Staszica koło Jasnej Góry; następnie w 1980 roku, gdy na Muzeum Rud przeznaczono jedną z likwidowanych wówczas kopalń rud żelaza, a mianowicie kopalnię „Szczekaczka”; po rok 2008, gdy nastąpiło ponowne jego otwarcie – po wykonaniu osobnego wejścia do obiektu od strony Parku – ze stałą ekspozycją: „Dzieje Górnictwa Rud Żelaza”. Opis fizyczny: stron 60, format 22 x 22 cm, oprawa miękka, cena 20,00 zł, rok wydania 2018.

 

 

 

Comments are closed.

Skip to content